Pogled na stvaranje jednog grada
Izložba Sinj – pogled na stvaranje jednog grada je sastavni dio šireg istraživanja kulturnog razvoja i urbanizacije grada Sinja s kraja 19. i početka 20. st. U projektu je sudjelovao velik broj stručnjaka, volontera, ali i sugrađana.
Izložba je iziskivala opsežan rad na istraživanju, obradi i arhiviranju prikupljenih podataka, a zanimljivost izložbe je ta što su svi izloženi eksponati mahom iz privatnih arhiva i preuzeti iz sinjskih obiteljskih kuća ili stanova, gdje su još uvijek u svakodnevnoj uporabi.
Izložbu je otvorio predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović.
Autorice izložbe: Dragana Modrić i Daria Domazet.
Virtualna izložba









(na slici: vojvoda Vicko Grabovac)





(na slici: Artist, Antun Strohschneider, prof)
















(na slici: obitelj Babić)

Brijačnice su predstavljale omiljena društvena okupljališta. U njima su se osim usluga šišanja i brijanja pružale i usluge vađenja zubi. Tako su brijači ujedno bili i prvi zubarski stolci.
Brijačnica Perković, koja se nalazila u Vrličkoj ulici slovila je kao kultno mjesto u kojem je svaki posjetitelj imao poseban tretman. Svaka mušterija je imala svoju ladicu s priborom za osobnu higijenu.













Bili su intezivno uključeni i u politički život grada. Ante, Petar i Kruno bili su aktivni članovi Narodne stranke i nose velike zasluge u narodnom preporodu u Sinju. Vršili su i dužnost načelnika, ali i zastupnika u Dalmatinskom saboru u Zadru.
Sudjelovali su u radu Viteškog alkarskog društva. Petar, Kruno i Frano su alkarske vojvode.
Jedni su od glavnih pokretača društvenog života grada. Krunin dom, ustvari njegova ladanjska kuća, mjesto je okupljanja sinjske gospode.
Frano Tripalo (Kekica) začetnik je tenisa u Sinju, sport kojeg je upoznao na svojim putovanjma u Parizu i Beču. Na mjestu današnje vojarne Kula sagradio je prvo tenisko igralište u Sinju. Zaslužan je i za prve početke nogometa jer donosi i prvu nogometnu loptu u grad 1912. godine.
Obitelj Tripalo je bila i veliki zaljubljenik u botaniku. U svom dvorištu imaju vrt koji je uređivao glavni carski vrtlar. U njemu je i staklenik u koji je uveden plinski sustav za zagrijavanje egzotičnih biljki. Rijetkim biljkama bio je ukrašen i Krunin dom.
Poznato je da se u njihovoj vili odmarao i car Franjo Josip I. prilikom svog boravka u Dalmaciji 1875. godine.
(na slici: Petar Tripalo u svom perivoju)



Vlastelinska obitelj Tripalo uložila je izuzetne napore ne bi li razdvojila njihovu Veru i naočitog mladića iz veletrgovačke obitelji, Marka Buljana. Marko je bio mladić vedra duha, avanturist, omiljen u ženskom društvu. Iako je dolazio iz dobrostojeće obitelji, Tripalići su ga, ipak, smatrali nedostojnim zetom. Uz sve vrline što su ga krasile ipak mu je najveća bila upornost.
Ne vidjevši načina da ga se riješe, s vremenom su se i neumoljivi Tripalići smekšali te su dopustili njihovo viđanje. Naposljetku su se vjenčali te nastanili u Vili Vera koju je mlada dama donijela kao miraz u brak.
(na slici: Marko Buljan na svom Verdunu)

Austrijski časnici i dočasnici daju gradu građansko gospodske značajke, iako, kako primjećuje fra Josip Ante Soldo, nisu imali većeg utjecaja na idejnu niti političku klimu Sinja. Središnja vlast je u Dalmaciju upućivala stručnjake raznih profila, zbog nedostatka obrazovanog kadra. Tako su i u Sinju službovale ugledne pridošlice koji su ostavili pečat u građanskom društvu. Jedan od njih bio je i vojni činovnik Vojislav Peyrek.


Otvaranjem prve gimnazije s pravom javnosti na materinjem jeziku u Dalmaciji 1854. godine, stvorio se glavni preduvjet odgajanja mladeži u nacionalnom duhu. Prve obrazovne korake tu su počeli gotovo svi sinovi bogatih sinjskih obitelji koji su, povratkom iz inozemstva gdje su bili na studijima, tvorili sinjsku inteligenciju onog doba.



(na slici: Proslava 1. svibnja 1921. godine na Starom Gradu)

(na slici: fra Mijo Kotaraš, portret Stjepana Bakovića)